אילוף גורים

אילוף גורים

הדברים שחשוב לשים לב אליהם כשמאלפים גור

חיו של כל גור מורכבים מתקופות קריטיות, לכל תקופה יש את הזמן שלה, את החשיבות שלה, ואת הזמן שהיא אורכת, התקופות שחשוב שנשים לב אליהן באילוף גור הן:

בניית תקשורת כלבית

האידיאל אומר שגור צריך להישאר בשגר (עם האמא והאחים) עד גיל 7-8 שבועות. לצערנו ישנם מקרים רבים שבהם הגור עוזב את השגר (האמא והאחים) לפני כן.  הדבר עלול להוביל לכך שהגור לא ידע לתקשר עם כלבים אחרים, ולכן, כשמאלפים גור, חייבים לדעת באיזה שלב הוא הופרד מהשגר ולנסות לעזור לגור לרכוש מיומניות תקשורת. בנוסף, חשוב לעדכן את הבעלים על מנת שיבינו את הבעיה ולהנחות אותם לגבי איך עליהם להתמודד איתה.

"תקשורת כלבית נלמדת רק על ידי האמא והאחים"

אילוף גורים לצרכים

חשיפות

תקופת החשיפות היא התקופה שבה הכלב פתוח מבחינה מנטלית להכיר את העלום, התקופה הזאת מתרחשת בגיל 7-12 שבועות, על המאלף ללמד את הבעלים את חשיבות החשיפות, מהי התוצאה של כלב חשוף, ושל כלב שאינו חשוף, ואיך לבצע חשיפות בצורה נכונה. אסביר בקצרה על חשיפות, כשכלב נחשף בצורה נכונה לעולם (סוגי אנשים, סוגי רעשים, סוגי משטחים, סוגי כלי רכב, גובה, מים וכדומה) הכלב יהיה כלב יציב ובעל ביטחון עצמי גבוה.

כלב יציב עם ביטחון, הוא כלב רגוע שנעים לחיות איתו. כלב שאינו יציב, עלול להיות כלב פחדן, תוקפן, רעשן, לא צפוי ולכן כלב לא יציב עלול להיות מסוכן. כבעלים אנחנו רוצים לחשוף את הכלב כמה שיותר ולכמה שיותר דברים.

"כלב יציב זה כלב שנעים לחיות איתו"

החלפת שיניים

בתקופה זו כל גור מתנהג בצורה שונה, ישנם גורים שסובלים מכאבים ולכן עדיף שלא להעמיס עליהם באימונים או שאפילו לוותר לגמרי על האימון, מצד שני, ישנם גורים שלוקחים את זה צ'יפס, ולכן חשוב לשים לב לגור ולוודא שאנחנו לא מייצרים חוויה לא נעימה.

תקופות קריטיות נוספות

ישנן עוד מספר תקופות קריטיות, וחשוב לעדכן את הבעלים בתקופה ומה מתרחש בה  על מנת שידעו מה מצפה להם ואיך ומהי הדרך הנכונה לעבור כל תקופה.

התקופות הנותרות הן:  חריטת הפחד, התבלטות חברתית, גיל התבגרות ראשון, וגיל התבגרות שני.

חשוב לזכור

כשמאלפים גור זה כמו לצייר על דף חלק, כל מה שנלמד אותו, עם דגש על כוווווול מה שנלמד אותו, אם במכוון ואם שלא במכוון, הוא ילמד, ולכן ככול שנמעיט בטעויות ככה הגור יהפוך לכלב מדהים ולחבר משפחה מושלם שילווה אותנו לאורך שנים.

הזמן הטוב ביותר להתחיל את תהליך האילוף , הוא לפני שהגור הגיע לבית, ויותר טוב יהיה, אם תתייעצו עם מאלף כבר בשלב בחירת הגור.

מה אנחנו מציעים

הדרכת בעלי כלבים

גור באילוף חשיפות, הרגלה לכלוב, ולמידת צרכים.

אילוף גורים

אילוף גורים בקצרה:

לגורים צריך להגדיר גבולות כדי להביא להתנהגות רצויה, הם לא יודעים מה מותר ומה אסור, הם מלאי אנרגיה מתפרצת ויש בהם שמחת חיים טבעית שלפעמים לא נגמרת. התחום של אילוף גורים הוא תחום ידוע ומוכר כיום, שכן, למרות שניתן לאלף את הכלב בכל גיל – התחלה בגיל צעיר היא מומלצת. כל מי שמאמץ הביתה גור רוצה ליהנות ממנו כמה שיותר ולכן ככל שהוא יהיה מחונך, כך הכל יתנהל בצורה הטובה ביותר. כל בעל כלב מבין שאם הוא ישקיע מאמצים באילוף ובתהליך למידה, כך יהיה קל יותר לכל הצדדים. על מנת שהאילוף יהיה אפקטיבי, מומלץ לעבוד מול איש מקצוע מיומן על מנת לקבל את המידע ממקור מוסמך ומנוסה.

איך מתבצע תהליך של אילוף גורים?

בדומה לתינוקות אנושיים שלומדים בשנות החיים הראשונות את רוב כללי ההתנהגות הבסיסיים, כך הדבר עם אילוף גורים. התחלה מוקדמת יכולה להוביל לתהליך קצר יותר ולשיעורי הצלחה גבוהים. מדובר בתהליך תקשורתי הדורש הרבה סבלנות אך גם מיומנות. מבחינת הגור, הוא אינו מכיר כלל את הגבולות, מה מותר ואסור, לכן אתם צריכים להגדיר אותם עבורו וללמד אותו מה הדינמיקה ויחסי הכוחות ביניכם, כמו גם, לוודא שהגור מרגיש בטוח בחברתכם ושצרכיו מקבלים מענה. איש מקצוע מיומן יפתח צוהר לתקשורת נכונה בין גור הכלבים לבני המשפחה, עד לקבלת התוצאות המיטביות.

אילוף מוצלח לחיים משותפים מהנים

גם אם רציתם מאוד לאמץ גור ואתם מוכנים להתחייבות ארוכת שנים, אין שום הנאה בכלב שעושה את הצרכים שלו בבית, לועס כל חפץ שהוא נתקל בו, קופץ על אנשים או נובח ללא הפסקה. כל אלה יכולים להיות מאכזבים ומתסכלים לבני המשפחה. אילוף גורים מחייב מחויבות, סבלנות ואמפתיה, בדומה לתהליך גידול הילדים.

שוקלים לאמץ גור כלבים ומעוניינים לחנך אותו? שחר אזולאי הוא מאלף כלבים מקצועי ומיומן שכיום מעביר קורס אונליין ייחודי באמצעות 16 מפגשי זום, המאפשר לבעלי כלבים לחנך אותם גם עם אורח החיים העמוס של ימינו. באמצעות הקורס של שחר, תוכלו ללמוד תקשורת נכונה, להציב לכלב גבולות בעצמכם, לאלף אותו לצרכים ועוד.

חינוך גורים

חינוך גורים

אילוף גור הוא תהליך מכריע הדורש הדרכה מקצועית. ממש כמו תינוקות, גורים נמצאים בשלב רגיש בחייהם, וחוויותיהם המוקדמות משפיעות רבות על התנהגותם כבוגרים. לכן, חיוני להקפיד על הכשרה מתאימה כדי להבטיח שהגור יתפתח לכלב מחונך. בדרך כלל, חינוך גורים מתחיל בסביבות חודש עד חודשיים לאחר הלידה, אם כי העיתוי עשוי להשתנות בהתאם לגורמים שונים כמו גיל האימוץ, גזע ומזג הגור. תהליך חינוך הגורים כולל מספר מרכיבים מרכזיים, כאשר הראשון הוא אילוף לשמירה על ניקיון. יש מגוון דרכים לעשות זאת, אך גם כאן בדומה לבני אדם, הדרך הטובה ביותר היא דרך שמבוססת על תקשורת חיובית בין הגור לבין בעליו.

מה צריך לדעת על חינוך גורים?

חינוך גורים מתמקד במספר נושאים, ביניהם חינוך לעשיית צרכים מחוץ לבית, מניעת נשיכות או נביחות על זרים, מניעת השחתת עצמים ועוד. כאשר אנשים מתלבטים בנוגע לאימוץ כלבים, בהרבה מקרים הם ישקלו בחיוב לאמץ כלב בוגר ולא גור, שכן הם יצטרכו לחפש מידע ופעולות בנוגע לנושא של חינוך גורים ולא בטוח שיהיה להם רצון או פנאי להתעסק בזה. יחד עם זאת, מדובר בתהליך שיכול להיות מיוחד ומגבש, מכיוון שמדובר בתהליך שלעיתים, כל בני המשפחה לוקחים בו חלק. כדי לחנך את הגור שלכם, מומלץ לעבוד עם איש מקצוע מנוסה ומיומן בתחום, שיוכל להעניק לכם את ההדרכה הנכונה וכל הכלים המתאימים לעשות זאת.

החשיבות של אילוף ואימון גורים

כאשר אתם מאמצים גור, תצטרכו להציב לו את הגבולות בעצמכם. התהליך המקצועי של חינוך גורים בעצם עוזר להם להבין את ההתנהגות המצופה מהם, לכן חשוב שתעשו זאת בצורה נכונה כדי להגיע לתוצאות הרצויות. שחר אזולאי הוא מאלף כלבים מוסמך ומנוסה בעל ניסיון רב, הוא אילף כלבים בעצמו ולאחר שהבין כי הכלבים חוזרים להתנהגות הקודמת לאחר שהולך, החליט לעזור לבעלי הכלבים לאמן ולחנך את הכלבים שלהם בעצמם. בעקבות זאת, שחר מציע קורס אינטרנטי בלעדי הנועד לעזור לבעלי הכלבים להבין את העקרונות החשובים ביותר באילוף הכלב, להטמיע אותם, ולייצר תקשורת ודינמיקה מוצלחת ביניהם לבין הכלב שלהם.

החשיבות של אילוף ואימון גורים ​

מאמרים נוספים