אילוף רועה בלגי

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה עולה שבה אנשים רבים בוחרים ברועה הבלגי ככלב האישי שלהם. העולם הכלבני, ובחירת כלב המשפחה, משתנה ממש כמו צוו האופנה, בעבר האופנה הייתה , צ'או צ'אויים, פומרניינים, מלטזים, אמסטפים/פיטבולים, רועים גרמניים, דוברמנים וכן הלאה.
ניתן היום לראות בתים רבים משכבות שונות של האוכלוסייה, שבוחרים לגדל את הרועה הבלגי .
במאמר זה הסביר, איך אנחנו, באילוף הצפון, נותנים יחס מיוחד לרועה הבלגי, ואסביר על תוכנית האילוף שמותאמת לרועה הבלגי, ששונה מתוכנית האילוף הרגילה לשאר הגזעים.

גור רועה בלגי

אז ככה….
מה מייחד את הרועה הבלגי משאר גזעי הכלבים?
במילה אחת? קיצוניות.
בואו נרחיב על זה קצת
הרועה הבלגי הוא גזע שנבנה על מנת לספק עבודה ללא הפסקה לבעלים, ועל מנת להצליח לבנות גזע כזה, דאגו להעצים לו את כל היצרים בצורה קיצונית מאוד, זאת אומרת שברגע שהיצרים של הרועה הבלגי נדלקו, הרועה הבלגי (ובעיר המלינוואה) לא רואה כלום, לא שומע כלום, ולא מפחד מכלום, הוא פשוט נעול על המטרה, ורץ לבצע את העבודה.

גור רועה בלגי

מה זה אומר יצרים?

היצרים הם צורך ענק שיש לכלב, זאת אומרת שכשהרועה הבלגי/המלינוואה, גם כגור ובוודאי ככלב בוגר, רואה משהו שמדליק לו את יצר הצייד (למשל), אז בשונה מגזעים אחרים, הרועה הבלגי יפתח במרדף ולא משנה מה יקרה הוא לא יעצור, אלה אם יעצור אותו משהו שמעבר לכוחותיו.

בעבודה עם אוכל, כיף מאוד לעבוד עם המלינוואה, הוא מאוד אוהב לעבוד ומאוד אוהב ללמוד דברים חדשים, יש להם כושר למידה ארוך שמאפשר לעבוד איתם גם בהיותם גורים ממש כמו עם כלבים בוגרים מגזעים חלשים יותר.

עקב הרצון הגדול שלהם לעבודה, יכולת ההתמדה המטורפת שלהם, והיכולת שלהם להסתכל רק על המטרה ולא על שום דבר אחר, ניתן לעשות עם הגזע הזה דברים מטורפים, כפי שניתן לראות בסרטונים ביוטיוב.

למלינוואה, יש רצון ענק לציית ולהקשיב לבעלים, אך אסור לשכוח שמדובר בכלב אנרגטי מאוד, ויצרי מאוד, שרוצה כל הזמן לעשות משהו ולהיות תמיד בפעולה, ובמקרים שבהם הבעלים לא מספק לרועה הבלגי שלו, את פריקת האנרגיה שאליה הוא זקוק, עלולים לקרות דברים מאוד לא נעים ואף חמורים, כשהדבר הראשון שניתן יהיה לראות זה חוסר משמעת ותקשורת עם הבעלים, זה ימשיך בהתעלמות מפקודות, השתוללויות שלא ניתנות לריסון, נביחות בלתי פוסקות ביום ובלילה, הרס של כל דבר שניתן להריסה ולפעמים גם של דברים שלא חשבנו שניתן להריסה, וכמובן בהמשך קפיצות, משיכות, הפלות ואפילו תוקפנות.